„Cóż takiego skłania wolontariusza do poświęcenia swego życia dla innych?

Przede wszystkim naturalny odruch serca, który przynagla każdego człowieka do pomocy drugiemu - swemu bliźniemu.

Jest to bez mała «prawo istnienia». Wolontariusz, gdy bezinteresownie może dać innym coś
z siebie, doświadcza radości, która przewyższa to, czego dokonał”


                                                                            Jan Paweł II

 

 

RELACJE Z NASZYCH DZIAŁAŃ ZNAJDZIESZ ZAWSZE W AKTUALNOŚCIACH

 

Działalność koła w roku szkolnym 2016/17

08.11.2016, 14:45 , Gimnazjum nr 2 | Komentarze: 0 | Liczba odwiedzin: 162

WIELKANOCNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

 

     Za nami kolejna edycja Wielkanocnej Zbiórki Żywności, której organizatorem były Banki Żywności.
W ramach akcji każdy mógł kupić i przekazać wybrane produkty spożywcze na rzecz osób najbardziej potrzebujących.
     Tradycyjnie już, do zbiórki przyłączyła się młodzież z Gimnazjum Nr 2 im. Jana Pawła II. Zbiórka została przeprowadzona w miniony weekend. W dniach 31 marca - 1 kwietnia w 11 kętrzyńskich sklepach 79 Uczniów z naszej szkoły zbierało żywność. Celem zbiórki było dotarcie z pomocą żywnościową do jak największej liczy osób niedożywionych i żyjących w ubóstwie oraz zapewnienie Im godnych Świąt Wielkanocnych.    Foto...GIMNAZJALIŚCI !!! SERDECZNE DZIĘKI!!!Marta Martynajtis
 

 

ELIMINACJE DO KONKURSU OŚMIU WSPANIAŁYCH

 

      Konkurs ogłoszony został w lutym przez Fundację „Świat na Tak”. 7 marca Lokalny Komitet Organizacyjny przeprowadził rozmowy z kandydatami, którzy swoją codzienną pracą na rzecz drugiego człowieka zasłużyli na wyróżnienie. Lokalna edycja konkursu jest objęta patronatem Burmistrza Miasta Kętrzyn. Organizatorem jest Klub Integracji Społecznej – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kętrzynie.

 

 

    Wśród kandydatów na miano wspaniałych są cztery osoby z naszej szkoły: Emilia Jankowska kl. IIA, Natalia Ćwiklińska kl. IIB, Amelia Mikołajczyk kl. IIB, Kamila Pietuszyńska kl. IIIC.

 

 

Serdecznie kibicujemy dziewczynom, z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników, o których oczywiście poinformujemy.Marta Martynajtis

 

 

WOLONTARIUSZE ZNOWU W AKCJI

 

W niedzielę 5 marca 2017r. na Hali Mistrzów odbył się kolejny Festyn Sportowy dla Najmłodszych. Okazją do sportowych zabaw były obchody ŚWIATOWEGO DNIA OLIMPIJCZYKA.

         Pani Małgosi i panu Michałowi Łastowskim i pani Ani Przybyłowskiej w przygotowaniu i prowadzeniu zawodów ponownie pomogli wolontariusze z Dwójki, czyli Martyna R, Klaudia, Sandra i Łukasz z kl. 2a SG, Amelka i Łukasz kl. 1b SG oraz uczniowie z kl. 1a SG- Ala, Kinga, Julka, Ola, Paulina, Patrycja, Kacper Ł., Patryk B. i Mateusz.

 

 

      Mali kętrzyniacy bawili się super! Z wymalowanymi przez nasze gimnazjalistki buźkami świetnie trafiali do celu, biegali slalomem, utrzymywali równowagę na ławeczce, toczyli piłką itp.

             Nasi uczniowie zostali poinstruowani przez p. Michała, na czym polegają poszczególne konkurencje i jak oceniać małych sportowców. Z powierzonych zadań wywiązali się świetnie.
Wszyscy uczestnicy przeszli cały sportowy tor. Potem były pląsy i zabawy z kolorowymi chustami. Na zakończenie festynu każde dziecko otrzymało medal i pamiątkowy dyplom.

Zadowoleni ze wspólnej sportowej zabawy byli wszyscy!

 

FOTORELACJA
 

E. Jadczak


 

Z SIATKĄ PO  MIŁOSIERDZIE

 

      Wokół nas mnóstwo jest ludzi w trudnej sytuacji, ubogich, chorych, samotnych. Mamy wiele możliwości aby Im pomóc.Tym razem Uczniowie, pracownicy naszej szkoły zdecydowali o włączeniu się w dobroczynną akcję „SIATKI MIŁOSIERDZIA”. Torba charytatywna rozdawana przez Caritas to prosty sposób na to, żeby pomóc komuś w zorganizowaniu pięknych świąt. Do 40 siatek włożyliśmy to, co potrzebne – nie tylko na świątecznym stole, żywność, środki czystości i higieny osobistej. Wypełnione siatki przekazaliśmy do kancelarii Kościoła Świętej Katarzyny w Kętrzynie.

 

 

Wszystkim darczyńcom - serdeczne dzięki!!!

Marta Martynajtis
 

Wolontariusze dla Najmłodszych

 

            Już po raz drugi na Hali Mistrzów odbył się Mikołajkowy Festyn Sportowy. W niedzielne przedpołudnie 4 grudnia dziewczynki i chłopcy w wieku od 3 do 7 lat brali udział w różnych konkurencjach sportowych.

        Pani Małgosi i panu Michałowi Łastowskim w przygotowaniu i prowadzeniu zawodów ponownie pomogli wolontariusze z Dwójki, czyli dziewczęta z klasy 2a SG- Martyna O., Michalina i Martyna R. oraz uczniowie z kl. 1a SG- Ala, Klaudia, Paulina, Patrycja, Michelle, Zuzia, Kacper Ł., Patryk B., Patryk G. i Mateusz. 

 

 

         Mali kętrzyniacy bawili się super! Z wymalowanymi przez nasze gimnazjalistki buźkami świetnie trafiali do celu, biegali slalomem i przez płotki, utrzymywali równowagę na ławeczce, toczyli piłką, chodzili jak raki i skakali żabką.
Nasi uczniowie zostali poinstruowani przez p. Michała, na czym polegają poszczególne konkurencje i jak oceniać małych sportowców. Poszczególne zadania zaprezentował Mateusz Pająk. Dużo emocji wśród maluchów wzbudzały rysunki i podpisy, czyli zaliczenia stawiane na kartach startowych. Szczególny posłuch mieli chłopcy z 1a, którzy po męsku tłumaczyli zadania i pomagali maluchom.

 

     Wszyscy uczestnicy szybko przeszli cały sportowy tor. Potem były pląsy i zabawy z kolorowymi chustami. Na zakończenie festynu każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom oraz upominki od Mikołaja.

     Konkurencje na wesoło dla ponad 40 małych sportowców zostały świetnie przygotowane, maluchy radziły sobie doskonale, a wolontariusze spisali się na medal. Od organizatorów- p. Małgosi i p. Michała otrzymali imienne podziękowania i małe upominki.
Wychodząc z Hali Mistrzów, umówiliśmy się na kolejny festyn dla najmłodszych.

fotorelacja...


 

Elżbieta Jadczak

 

 

 

Świąteczna Zbiórka Żywności 25-27 listopada

 

Jak co roku, w ostatni weekend listopada odbyła się
Świąteczna Zbiórka Żywności.

    Akcja ta zasługuje na poparcie ze względu na jej ważne przesłanie i profesjonalną realizację. Inicjatywa gromadzenia żywności i przekazywania jej najbardziej potrzebującym to forma pomocy służąca zaspokojeniu jednej z najbardziej elementarnych ludzkich potrzeb. Tym, co stanowi o jej szczególnej wartości, jest idea rozwijania naszej wrażliwości społecznej, kształtowania postawy odpowiedzialności zasłabszych oraz budowanie wspólnoty.

 

      Z pomocy korzystają przede wszystkim niedożywione dzieci, ubogie rodziny, osoby niepełnosprawne, chore, a także ludzie w podeszłym wieku i bezdomni.
      Nie przypadkiem Świąteczna Zbiórka Żywności odbywa się na terenie obleganych przed świętami hipermarketów. Zderzenie przeciwstawnych w społecznym wymiarze zjawisk: rozbudzonego konsumpcjonizmu i niemożliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb jest podstawą oddziaływania tej akcji na świadomość społeczną.

 


      W miniony weekend w 12 kętrzyńskich sklepach 96 Uczniów naszej szkoły zaangażowało się w zbiórkę żywności. Bardzo cieszy i napawa dumą to, że Gimnazjalistów nie trzeba przekonywać czy namawiać do udziału w akcji. Chcą się dzielić, bo czują taką potrzebę. Uważają, że nie wolno zapominać o ludziach, którym gorzej się wiedzie, że należy okazać im solidarność.

WSZYSTKIM, KTÓRZY PROWADZILI ZBIÓRKĘ SERDECZNIE DZIĘKUJĘ!!!

 

Fotorelacja      Marta Martynajtis
 

 

 

Ogólnopolska Zbiórka Żywności Podziel się Posiłkiem

 

     To był wyjątkowy weekend. Zarówno dla tysięcy dzieci, którym można dać w prezencie pyszny obiad i dla wszystkich tych, którzy zdecydowali się TO zrobić.
     Ogólnopolska Zbiórka Żywności Podziel się Posiłkiem zorganizowana została 23 i 24 września w 456 miejscowościach w całej Polsce, w tym w Kętrzynie. W dziewięciu kętrzyńskich sklepach żywność zbierało 68 wolontariuszy z naszej szkoły.

 

Foto...

 

      Celem tej akcji, jak co roku, było wparcie dzieci i ich rodzin. Zebrana żywność trafiła najpierw do magazynów Banków Żywności, gdzie zostanie błyskawicznie posortowana, zważona i policzona, a następnie przekazana sprawdzonym lokalnym organizacjom, które na co dzień zajmują się dożywianiem dzieci.
     Przez udział w zbiórce żywności młodzież z naszego Gimnazjum po raz kolejny udowodniła, iż pragnie uwrażliwiać społeczeństwo na potrzeby osób żyjących w ubóstwie i aktywnie zachęcać do dzielenia się na miarę swojej wrażliwości i możliwości.

GIMNAZJALIŚCI – SERDECZNE DZIĘKI!!!Marta Martynajtis

 

 

 

 

„Ci, których kochamy nie umierają nigdy, bo miłość, to nieśmiertelność”


 Nawet jeżeli już Was nie ma, to dla nas jesteście…

 

 

   Miesiąc listopad to czas wkraczania w świat TYCH, którzy odeszli, porządkujemy ich groby, wspominamy, stajemy nad ich mogiłami.
   Tradycyjnie jak co roku w ostatnich dniach października Uczniowie kl. IIB, mimo ponurej deszczowej aury podjęli trud uporządkowania opuszczonych grobków małych dzieci, aby ich mogiłki mogły zaiskrzyć się blaskiem świec, aby także nad ich mogiłkami usłyszeć można było cichą modlitwę.

 


Foto...

 

Marta Martynajtis

Cały artykuł...

Działalność koła w roku szkolnym 2015/16

15.11.2016, 14:50 , Gimnazjum nr 2 | Komentarze: 0 | Liczba odwiedzin: 190

Wkręć się i pomagaj

 

      Fundacja"Przyszłość dla dzieci" działa w Olsztynie i od 13 lat daje szanse na rozwój najbardziej potrzebującym chorym dzieciom na Warmii i Mazurach.
      Ma pod opieką 290 dzieci wymagających długiego leczenia i kosztownej rehabilitacji. Fundacja kupuje im sprzęt, wysyła na specjalne turnusy rehabilitacyjne. Rodziców tych dzieci nie byłoby na to stać bez tego wsparcia.
Pomóż nam działać skuteczniej i przestań wyrzucać nakrętki! 

 

Przyda sie każda ilośc nakrętek !!! ZBIERAMY NADAL!!!

       Zebrane korki przynosimy przez cały rok do opiekunek Szkolnego Koła Wolontariatu- p. E. Jadczak i p. M. Martynajtis.


EJ

 

 

Wolontariusze na cmentarzu

 

Każdego roku, w październiku – tuż przed Świętem Zmarłych – sprzątamy samotne, opuszczone groby. We wtorek uczniowie z klas 1a, 2a i 3a pod opieką p. E. Jadczak, a w środę - uczniowie z kl. 1b pod opieką p. M. Martynajtis porządkowali zaniedbane nagrobki. Pogoda nam dopisała, oczyściliśmy mogiły z liści i starych kwiatów, zapaliliśmy symboliczne znicze.

 


więcej zdjęć...

 

EJ

 

Zbiórka żywności

 

5 grudnia przypada MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA. I akurat w dniach 4- 6 grudnia w Świątecznej Zbiórce Żywności organizowanej przez Bank Żywności w Olsztynie wzięło udział aż 132 wolontariuszy.

 

 

     W 11 sklepach na terenie Kętrzyna w ciągu trzech dni blisko połowa uczniów naszej szkoły oraz Agata, Ola, Ada, Oliwia, Ania, Sylwia, Bartek, Jakub, Daniel, Dawid, Mateusz, Rafał- uczniowie z II klasy Liceum Prywatnego a także Ania i Damian- z klasy mundurowej z ZS poświęcili swój wolny czas zbierając artykuły spożywcze dla najbardziej potrzebujących.

     Nasi uczniowie, absolwenci i zaprzyjaźnieni licealiści są najlepszą ilustracją słów filozofa i polityka Mahatmy Ghandiego , że : "Najlepszą drogą do odnalezienia samego siebie jest zagubienie się w służeniu innym".

Wielkie brawa i podziękowania dla wszystkich wolontariuszy za zaangażowanie i bezinteresowną pomoc.


Więcej zdjęć...


M. Martynajtis i E. Jadczak
Opiekunki Szkolnego Koła Wolontariatu BARKA

 

 

Wolontariuszki- Śnieżynkami

 

      Dzisiaj – w Mikołajki- na Hali Mistrzów odbył się Mikołajkowy Festyn Sportowy dla Najmłodszych. Maluchy w wieku od 4 do 8 lat zdobywały punkty w różnych konkurencjach sportowych. Pani Małgosi i p. Michałowi w przygotowaniu zawodów pomogły dziewczęta z klasy 3a SG – Milena, Klaudia, Ula, Paulina, Kasia, Marcelina i Natalia oraz wolontariuszki z klasy 1a SG - Wiktoria, Martyna O., Michasia i Martyna R.
 

     Impreza była bardzo udana! Dzieciaczki świetnie trafiały do celu, biegały slalomem i przez płotki, utrzymywały równowagę na ławeczce, kozłowały piłką. Ogromnie podobały się zabawy z kolorową chustą ! Na zakończenie festynu każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom oraz upominki od Mikołaja.

 

   Konkurencje na wesoło dla 44 małych sportowców zostały świetnie przygotowane, maluchy radziły sobie doskonale, ale i tak mamy wrażenie, że najlepiej bawiły się gimnazjalistki.
    Nasze uśmiechnięte uczennice spisały się doskonale, po raz kolejny udowodniły, że zawsze można na nie liczyć!

Więcej zdjęć...


E.Jadczak
M.Martynajtis

 

Pomogliśmy Polakom na Litwie

 

      Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły po raz kolejny udowodnili, że mają dobre serducha. Każdy z nas znowu został Św. Mikołajem.
      Zaangażowaliśmy się w akcję” O RODAKACH NA KRESACH PAMIĘTAMY”, którą koordynowało Stowarzyszenie Promujemy Kozłowo non omnis moriar oraz Okręg Warmińsko – Mazurski Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
      Pomogliśmy ponad 40 polskim dzieciom- mieszkańcom Samorządowego Domu Dziecka w Solecznikach oraz uczniom polskiej szkoły średniej w Dziewieniszkach na Litwie.  

 

 

Zebraliśmy 633 zł , za które zakupiliśmy materiały szkolne i biurowe (zeszyty, kredki, mazaki, farbki, ołówki, długopisy, bloki…) oraz słodycze. Dodatkowo zgromadziliśmy dużą ilość czekolad, batoników, cukierków, żelków i ciastek. Prezenty przekazaliśmy p. Janowi Koszczyc i p. Eugeniuszowi Michalak, którzy zawieżli je do sztabu zbiórkowego w Olsztynie.

Dziękujemy wszystkim za okazane serce i pomoc Polakom na Litwie.EJ/ MM
 

Cały artykuł...

Działalność Koła w roku szkolnym 2014/15

18.06.2015, 12:22 , Gimnazjum nr 2 | Komentarze: 0 | Liczba odwiedzin: 365

           W naszej szkole od kilku lat istnieje Szkolne Koło Wolontariatu BARKA. Należą do niego wszyscy chętni uczniowie z klas I- III, którym chce się chcieć zrobić coś dla innych. Opiekunami są – p. Marta Martynajtis i p. Elżbieta Jadczak. Podejmujemy różne działania w zależności od potrzeb i pomysłów naszych dzieci.
W tym roku szkolnym :

           W październiku – tuż przed Świętem Zmarłych – sprzątaliśmy samotne, opuszczone groby. Wolontariuszami byli głównie uczniowie z klas1a,2a,3a,3c.

 

 

           W listopadzie i grudniu uczestniczyliśmy w „Szlachetnej paczce”, gromadząc artykuły spożywcze, artykuły chemiczne i słodycze dla najbardziej potrzebujących rodzin.

               Wielu uczniów zgłaszało się do kwestowania podczas kolejnego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy, ale niestety, w Kętrzynie nie było sztabu WOŚP.

                    W marcu ok. 40 uczniów wzięło udział w Wielkanocnej Zbiórce Żywności organizowanej przez MOPS.

 

 

W maju podczas Dni Rodziny uczennica klasy 1a Marta Wypyszczak godnie reprezentowała nasze gimnazjum występując w Domu Pomocy Społecznej.

 

 

                Przez cały rok szkolny wszyscy gimnazjaliści i nauczyciele zbierali plastikowe nakrętki. Przekazując ogromne worki pełne korków pomogliśmy 8-letniej Oli z Augustowa i 6-letniemu Filipkowi z Mołtajn. Nakrętki zbieramy oczywiście cały czas!

 

 

    21 maja w naszej szkole odbył się miejski finał Ogólnopolskiego Konkursu Samorządowego dla Nastolatków 8 WSPANIAŁYCH. Gimnazjum reprezentowały: Anna Jadczak i Paulina Garbacik- obie zostały laureatkami oraz Katarzyna Kostecka , która zasłużyła na wyróżnienie. Michał Grab otrzymał wyróżnienie za swoją działalność w PCK.

 

 

Więcej informacji na stronach:

http://www.ketrzyn.com.pl/mops/index.php?page=news&cat=8wsp

http://www.nmketrzyn.pl/2015/06/samorzadowy-konkurs-nastolatkow-osmiu-wspanialych/
 

W przyszłym roku szkolnym zapraszamy nowych wolontariuszy!


E. Jadczak
M. Martynajtis

 

Cały artykuł...

Szkolne Koło Wolontariatu BARKA

02.09.2014, 08:48 , Gimnazjum nr 2 | Komentarze: 0 | Liczba odwiedzin: 1012

Opiekunowie: Elżbieta Jadczak i Marta Martynajtis


          W naszej szkole od jesieni 2009r. działa koło wolontariatu. Spotykamy się w miarę potrzeb i działamy realizując swoje pomysły, zgodnie ze słowami bpa Jana Chrapka: "Człowiek odnajduje siebie tylko w bezinteresownym dawaniu.
 

Cały artykuł...

Wolontariusze z „Barki” w Domu Pomocy Społecznej w Kętrzynie

11.06.2012, 08:26 , Gimnazjum nr 2 | Komentarze: 0 | Liczba odwiedzin: 1244

Pośród wielu dróg rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą. Jest drogą powszechną, pozostając za każdym razem drogą szczególną, jedyną i niepowtarzalną, tak jak niepowtarzalny jest każdy człowiek. Rodzina jest tą drogą, od której nie może on się odłączyć. Wszak normalnie każdy z nas w rodzinie przychodzi na świat, można więc powiedzieć, że rodzinie zawdzięcza sam fakt bycia człowiekiem.

Jan Paweł II „List do rodzin”
                             

Foto 

Cały artykuł...

Z dziadkiem i babcią przy wielkanocnym stole

14.06.2012, 09:09 , Gimnazjum nr 2 | Komentarze: 0 | Liczba odwiedzin: 822

Z dziadkiem i babcią przy wielkanocnym stole – zajęcia pozalekcyjne
w Domu Pomocy Społecznej w Kętrzynie.

 

Foto...

     Grupa młodzieży z naszego wolontariatu w terminie od 12 marca do 30 marca 2012r. uczestniczyła w cyklu zajęć pozalekcyjnych pod hasłem „Z dziadkiem i babcią przy wielkanocnym stole”, poświęcony tradycjom i obyczajom wielkanocnym.

Cały artykuł...

Co robiliśmy ?

02.04.2011, 08:56 , Gimnazjum nr 2 | Komentarze: 0 | Liczba odwiedzin: 913

   

TAK SIĘ ZACZĘŁO:

 

W październiku 2009r. w niektórych klasach odbyły się spotkania z Pawłem Wołkiewiczem, który przybliżył uczniom cele i zakres działania wolontariatu.

Kolejne spotkania to rekrutacjai wypracowanie planu działań. Spotykaliśmy  się systematycznie co tydzień, a działaliśmy w miarę potrzeb.

Cały artykuł...

Działania w roku szkolnym 2011-2012

17.12.2011, 19:28 , Gimnazjum nr 2 | Komentarze: 0 | Liczba odwiedzin: 835

                       Nowy rok szkolny i kolejne wolontariackie działania:

 

Wolontariuszami nadal są uczniowie klasy II a, II d oraz młodsi koledzy z kl. I a

 

w październiku (26X) -   na cmentarzu komunalnym sprzątaliśmy samotne i zaniedbane groby
                                           - roznosiliśmy zaproszenia na miejską akademię z okazji Dnia KEN
• w listopadzie (26-27 X) - zbieraliśmy żywność dla rodzin zastępczych działających
                                              w Stowarzyszeniu „Zrozumieć i pomóc”
                   oraz (26X) uczestniczyliśmy w Dniu Dawcy Szpiku w gimnazjum
 

Cały artykuł...

Naśladowcy starszych kolegów w roku 2010-2011

02.04.2011, 09:25 , Gimnazjum nr 2 | Komentarze: 0 | Liczba odwiedzin: 829

     W roku szkolnym 2010/2011 do szkolnego wolontariatu należą głównie uczniowie klasy I a oraz "znawcy tematu" - uczniowie z III b i III c.

 

Cały artykuł...

Akcje wolontariuszy w roku szk. 2010-2011

02.04.2011, 09:48 , Gimnazjum nr 2 | Komentarze: 0 | Liczba odwiedzin: 885

W tym roku szkolnym zrobiliśmy:

Cały artykuł...

Laureatka 8 WSPANIAŁYCH

05.04.2011, 20:35 , Gimnazjum nr 2 | Komentarze: 0 | Liczba odwiedzin: 989

     W Kętrzynie odbyła się XVII edycja Samorządowego Konkursu Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych". Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 19 III 2011r. w auli naszego gimnazjum.

          

 

Obejrzyj relację KTI :     http://www.telewizja.ketrzyn.pl/kti/?p=492
 

Cały artykuł...

NASI WOLONTARIUSZE

02.04.2011, 09:10 , Gimnazjum nr 2 | Komentarze: 0 | Liczba odwiedzin: 1359

 W roku szkolnym 2009/2010 wolontariuszami byli przede wszystkim uczniowie klas III i II.

Cały artykuł...