Zwycięstwo! Zamki zdobyte!

08.06.2017, 18:33, Gimnazjum nr 2

                8 czerwca na zamku w Lidzbarku Warmińskim odbył się etap centralny konkursu wiedzy o zamkach gotyckich. Organizatorami konkursu historycznego są Stowarzyszenie Gmin „Polskie zamki gotyckie” oraz Stowarzyszenie „Dom Warmiński”.

            Konkurs kierowany jest do dzieci i młodzieży szkół podstawowych oraz gimnazjów z 15 gmin należących do Stowarzyszenia Gmin „Polskie zamki gotyckie” (Człuchów, Bytów, Lębork, Nowe, Gniew, Malbork, Dzierzgoń, Sztum, Kwidzyn, Ostróda, Nidzica, Olsztyn, Działdowo, Lidzbark Warmiński, Kętrzyn) oraz z 3 powiatów (olsztyński, lidzbarski, braniewski) i 1 gminy (Reszel) należących do Stowarzyszenia „Dom Warmiński”.

          Na etap centralny  jedzie dwóch uczestników. To laureaci etapu miejskiego. W tym roku nasze miasto reprezentowała ZUZANNA WTULICH z kl. 3a SG oraz KAROLINA KORENIK z Jedynki.

 


            Celem konkursu jest propagowanie szeroko pojętej wiedzy o historii dawnego państwa krzyżackiego obejmującego obszar dzisiejszej północno-wschodniej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem takich zagadnień jak: wojna trzynastoletnia; I i II pokój toruński ; powstanie i ekspansja zakonu krzyżackiego; organizacja państwa krzyżackiego w Prusach; historia zamków krzyżackich, biskupich i kapitulnych zachowanych na terenie obecnego województwa warmińsko-mazurskiego, pomorskiego oraz kujawsko-pomorskiego; wybitne postacie historyczne związane z historią zamków państwa krzyżackiego oraz biskupstwa warmińskiego i pomezańskiego.

 

      38 uczestników rozwiązywało test złożony z pytań otwartych. Test był trudny, a uczestnicy konkursu prezentowali bardzo wysoki poziom.

W kategorii szkół podstawowych zwyciężyli chłopcy z Lęborka, Działdowa i Sztumu.

Natomiast w kategorii gimnazjów najlepsza okazała się ZUZANNA WTULICH.

Za Zuzią z minimalną różnicą punktów uplasowały się dziewczęta z Kwidzyna i Ornety.

 

foto


EJadczak

 
« Wstecz