„Walczyliśmy pod Wopławkami”

14.05.2012, 09:04, Gimnazjum nr 2

      Nasi Gimnazjaliści mają swój udział w rekonstrukcji historycznej bitwy pod Wopławkami z 1311r zorganizowanej głównie z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej im. Zofii Licharewej w Karolewie i Wopławkach. Bitwa stoczona została między wojskami litewskimi pod wodzą księcia Witenesa, a wojskami krzyżackimi pod wodzą Wielkiego Mistrza von Plotzke. Była to pierwsza zwycięska bitwa zakonu nad Litwinami na tych terenach.

 


      W sobotę 5 maja uczniowie z klas 2D, 3A i 3D pod kierunkiem i opieką swojej nauczycielki historii p. D. Sterniak wcielili się w rolę litewskich łuczników i wojów. Niepocieszeni faktem, iż muszą tę bitwę przegrać, dzielnie walczyli z Krzyżakami, i aby prawdy historycznej stało się zadość, zostali pokonani. Atmosferę średniowiecznych czasów nieco popsuła pogoda- rzęsisty deszcz, który spadł na walczących, nie wystraszył on jednak ani wojsk, ani publiczności. Zmarznięci i przemoczeni wojownicy mogli rozgrzać się ciepłym posiłkiem podczas biesiady, wieńczącej imprezę.
      Nasi uczniowie biorący udział w rekonstrukcji bitwy wykazali się dużym zaangażowaniem. Nie wspominając o tym, że trwał długi weekend, musieli sami "wyprodukować" sobie strzały do łuków, piechotą dotrzeć do Karolewa, i jeszcze dać się pokonać na polu bitwy. Spisali się na „szóstkę”.
 

Zapraszam do galerii.

--

DOROTA STERNIAK

 
« Wstecz


Dyskusja: "„Walczyliśmy pod Wopławkami”"
Data: Nazwa: Komentarz:
- Nie ma żadnych komentarzy -
Dodaj komentarz | Wyświetlić wszystkie komentarze