75. rocznica powstania Armii Krajowej

13.02.2017, 20:29, Gimnazjum nr 2

         14 lutego 1942 r. rozkazem Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego Związek Walki Zbrojnej (utworzony w listopadzie 1939r. ze struktur Służby Zwycięstwu Polsce) przemianowano na AK.


         Armia Krajowa była najsilniejszą i najlepiej zorganizowaną armią podziemną działającą w tamtym okresie w Europie. Podlegała Naczelnemu Wodzowi i rządowi Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie.

 


 


         Kulminacją wysiłku zbrojnego AK było powstanie warszawskie, po którym jej jednostki na terenach zajętych przez Armię Czerwoną zostały zdemobilizowane.
19 stycznia 1945 r. Komendant Główny gen. Leopold Okulicki wydał rozkaz o rozwiązaniu Armii Krajowej.

 

         "Pamiętajmy, aby 14 lutego zapalić światełko dla Armii Krajowej. Niech to światełko zapalone w każdym miejscu pamięci, na każdym grobie żołnierzy AK, pod każdą tablicą upamiętniającą ich walkę i męczeństwo będzie wyrazem naszej pamięci " - apelował p.o. szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podczas niedzielnych obchodów 75 rocznicy powstania AK w Kielcach.

 

          Uroczystości upamiętniające 75 rocznicę powstania AK odbędą się w Kętrzynie 14 II oczywiście na Placu Armii Krajowej. 

 

EJadczak

 
« Wstecz