74. rocznica wybuchu II wojny światowej

01.09.2013, 19:27, Gimnazjum nr 2

             Dziś przypada 74. rocznica inwazji niemieckiej III Rzeszy na Polskę oraz początek II wojny światowej.

 

 

            "Zniszczenie Polski jest naszym pierwszym zadaniem. Celem musi być nie dotarcie do jakiejś oznaczonej linii, lecz zniszczenie żywej siły. (...) Zwycięzcy nikt nie pyta, czy powiedział prawdę, czy też nie. W sprawach związanych z rozpoczęciem i prowadzeniem wojny nie decyduje prawo, lecz zwycięstwo. Bądźcie bez litości, bądźcie brutalni" - mówił Hitler do swoich dowódców po podpisaniu paktu Ribbentrop-Mołotow


                  1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. Osamotnione w walce Wojsko Polskie nie mogło skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec i sowieckiej inwazji dokonanej 17 września.

 

              Mieszkańcy Kętrzyna uczcili pamięć Bohaterów Września uczestnicząc w uroczystej Mszy świętej i składajac kwiaty pod pomnikiem "W Hołdzie Poległym, Pomordowanym i Zamęczonym Polakom - Obrońcom Ojczyzny 1939 - 1956".

                                                                                                                                                                                         E. Jadczak                                                                               J.Paszkiewicz

 
« Wstecz


Dyskusja: "74. rocznica wybuchu II wojny światowej "
Data: Nazwa: Komentarz:
- Nie ma żadnych komentarzy -
Dodaj komentarz | Wyświetlić wszystkie komentarze