Wycieczka edukacyjna Supraśl - Kruszyniany w ramach projektu AMN

14.11.2012, 19:19, Gimnazjum nr 2

 

     

      8 listopada 2012 roku uczestnicy projektu Akademii Młodych Noblistów wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Supraśla - Kruszynian. Pierwszą atrakcją było zwiedzanie muzeum ikon. Jest ono położone na terenie prawosławnego monasteru Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Supraślu. W muzeum oglądaliśmy m.in. ikony przedstawiające Chrystusa, Matkę Boską oraz ikony związane z 12 najważniejszymi świętami cerkiewnymi. Niektóre ikony pochodziły z XVIII wieku.


 

Foto...

 

        Następnie wybraliśmy się do Liceum Plastycznego im. Artura Grottgera mieszczącego się w Pałacu Buchholtzów, gdzie p. Katarzyna Bronakowska wraz z instruktorami szkoły oprowadziła nas po salach, w których odbywają się różnorodne zajęcia artystyczne.
        Po obiedzie w barze "Jarzębinka" (kuchnia kresowa - słynne kartacze) pojechaliśmy do Kruszynian na szlak tatarski. Zwiedziliśmy z przewodnikiem meczet oraz mizar – cmentarz tatarski. Dowiedzieliśmy się o wielu obyczajach i tradycjach panujących u Tatarów. Wróciliśmy do domu około godziny 21:00. Wiele osób wypowiadało się, że była do jedna z najciekawszych wycieczek w tym roku.Anna Świdwa

A school trip


   In November, a group of students of a Lower secondary school named after Jan Paul II In Kętrzyn (the members of AMN) went an a school trip to Supraśl, near Białystok.
   The aim of this trip was: visiting the icon museum in Supraśl, a High Art School and the Tartar mosque in Kruszyniany.
   The icon museum made a great impression on us. There are more than 1400 Orthodox icons from different regions, especially from Russia. The building of the temple in Supraśl began in the year 1530. So, the religious music was playing and we were listening to the guide. The icons express the person’s soul. They are painted in golden, blue and silver colors – the symbol of heaven.
- The icon of Jesus Christ (oil on wood) of the 19th century.
- Mother of God Bogolubsky icon
- Mother of God Joy ( from Russia, the mid. of the 19th century, tempera on board.
   There were many icons, crosses. A Holly Cross is a symbol of the Orthodox Church. The model of the Orthodox Church was wonderful and the frescoes were fabulous. At the end of our visiting we watched a film how to renovate the icons.
   Our next sightseeing was A High Art School. It is situated in a Palace, built 100 years ago. We admired the architecture of this building. “Art is among us” – such a sign we could see on the stairs. We visited a painting studio for the beginners, listened to one of the teachers of this school. The students are working with a great enthusiasm. They even create the animated films. We saw the project room, where such projects as: “Emotions of a big city, The climate of Supraśl”, were created. It was very interesting to see the sculpture studio. We watched the working students, they were busy with a wooden craft and so called: “wet sculpture”. The textile craft was unusual and unique for us. By the way, out teacher Mrs. Katarzyna Bronakowska graduated from this art school. She had met her teachers. It was a very exciting meeting. Besides Mrs. Bronakowska told us very interesting facts from the history of Supraśl.
   During our break we had dinner in one of the small cafes and tried a tasty traditional food.
   The last part of our trip was a small village Kruszyniany. The Tartars people are living in Poland ( about 4000 people). So they have their religion and customs. We visited the Tartar mosque. One more religion – one more culture. Well, we entered the mosque without boots and were sitting on the beautiful carpets and listening to the guide. We also visited the Tartar cemetry. Of course the traditions of Islam religion differ from our religion very much. This religion is very rich in culture, customs and traditions. Three religions the Catholic, the Orthodox and the Islam are existing in this region. People are very kind and friendly.

     A group of students (form AMN( j. angielski) 20/11 2012

 
« Wstecz


Dyskusja: "Wycieczka edukacyjna Supraśl - Kruszyniany w ramach projektu AMN"
Data: Nazwa: Komentarz:
- Nie ma żadnych komentarzy -
Dodaj komentarz | Wyświetlić wszystkie komentarze