Warsztaty „Mazurzenie po kętrzyńsku”

17.05.2012, 15:26, Gimnazjum nr 2

Po raz drugi szkolna biblioteka była miejscem przeprowadzenia zajęć warsztatowych przygotowanych przez Stowarzyszenie „Konik Mazurski”. Warsztaty „Mazurzenie po Kętrzyńsku” odbyły się w ramach projektu „Tradycje i obyczaje w rozwoju przedsiębiorczości”.
Celem warsztatów jest przedstawienie kultury Warmii i Mazur poprzez czytanie bajek, przysłów, wierszy mazurskich i warmińskich. Po wysłuchaniu tych utworów i pogadanki na temat rękodzieła uczestnicy ilustrują bajkę, rysują, malują lub haftują wzory uznane za warmińskie lub mazurskie.

15 maja dziesięcioro uczniów z klas IA i IC: P. Giruć, P. Pachnik, K. Górna, K. Podkomorzy, S. Kowalewski, M. Głowacki, M.Sobczyk, E. Bobel, K. Bałdyszewicz, M. Boczulak spotkało się z przedstawicielkami stowarzyszenia i wysłuchało kilku tekstów: „Niedźwiedź”, „O powstaniu mazurskiej krainy”, „Krajobraz wieczorny”, „Na lekkim chlebie”, „O dzielnym Janku”, a następnie po podsumowaniu wiadomości, obejrzeniu wyrobów rękodzielniczych i wysłuchaniu ciekawostek na temat tworzenia rękodzieła wykonało prace plastyczne i ilustracje do tekstów oraz drobne wzory regionalne (np. kwiatek mazurski z czepca warmińskiego lub mazurskiego). Prace te będą umieszczone na wystawie na dziedzińcu kętrzyńskiego zamku podczas jarmarku regionalnego.
     Zakończenie działań w zakresie tego projektu nastąpi w czerwcu. Odbywa się wówczas konkurs mowy mazurskiej „Mazurzymy po Kętrzyńsku”, w którym rokrocznie biorą udział gimnazjaliści i zdobywają najwyższe miejsca.
Zapraszamy na kolejne spotkanie za rok.

M. Pruszyńska

Dyskusja: "Warsztaty „Mazurzenie po kętrzyńsku”"