Turniej klas trzecich

02.04.2012, 09:18, Gimnazjum nr 2

30 marca odbył się turniej wiedzy o bohaterach i świecie przedstawionym utworu Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec” skierowany do trzecioklasistów. Właśnie 30 marca przypada kolejna rocznica śmierci Rudego i Alka i dlatego spotkanie rozpoczęło się minutą ciszy, by uczcić pamięć bohaterów.

Foto

Następnie uczniowie obejrzeli krótką prezentację o okupacji hitlerowskiej w Warszawie. A potem rozpoczęła się rywalizacja, do której klasy przygotowywały się od kilku tygodni. Uczniowie na czas zabawy przybrali pseudonimy lub wcielili się w role, które ukierunkowały przygotowania. Plastyk i Literat klasowy tworzyli prace o tematyce antywojennej, Śpiewak prezentował piosenkę z czasów okupacji przebrany w strój z tamtych lat. Historyk popisywał się wiedzą o II wojnie światowej, a Sportowiec pokazywał sprawność, jaką charakteryzowali się harcerze z Szarych Szeregów i szybkość, z jaką musieli oni wykonywać zadania Małego Sabotażu. Nasi sportowcy układali z puzzli znak Polski Walczącej. Uczniowie o pseudonimach Alek, Rudy i Zośka rozwiązywali zadania, w których wykazywali się wiedzą o bohaterach i umiejętnościami polonistycznymi.
   Zmagania oceniały panie Valentyna Zhovkovska, Sylwia Oleksiak, Iwona Machwic i przewodnicząca jury p. Katarzyna Bronakowska. Najlepsze wyniki uzyskały klasy IIIB i IIIC i otrzymały torby słodkości. Największą korzyścią jednak było przypomnienie sobie fragmentów z historii Polski i treści wspaniałego dokumentu fabularyzowanego „Kamienie na szaniec”.

Magda Pruszyńska

Dyskusja: "Turniej klas trzecich"