Spotkanie z ludźmi z pasją

18.04.2012, 14:18, Gimnazjum nr 2

W dniu 12 kwietnia 2012 r. o godz. 10.00 odbyło się w Siedzibie Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP w Olsztynie spotkanie z cyklu Spotkania z ludźmi z pasją w ramach Akademii Młodych Noblistów. Nasi uczniowie wzięli udział w spotkaniu i z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji o pasji życia.

Gościem spotkania był prof. Leslie Kozak – wieloletni amerykański badacz naukowy, wybitnej klasy ekspert prowadzący badania nad zjawiskiem otyłości, współpracujący obecnie z Instytutem Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie.

Więcej informacji na stronie:

Zdjęcia ze spotkania z prof. Leslie Kozak

Wojciech Krzyżanowski

To Olsztyn – For Knowledge

On the 12th of April, the group of students from AYN (lower secondary school N2 in Kętrzyn) went to Olsztyn.

We went to meet the man with passion.
      American professor Leslie Kozak after 45 years of research work in the United States came to Poland (Olsztyn).
      The subject of his research in Poland is “Nutrition and ambient temperature during early development” can reduce susceptibility to obesity”.
      Obesity is a very important problem now days.
      For example: about 50% of population in the USA suffer from obesity.
      The goal of this research project is to determine the genetic and environmental conditions that affect one cricital system of energy balance.
We got to know that the temperature above 17 degrees might cause obesity.
      So, our life style depends on:
      - genetic constitution
      - energy balance
      - environmental conditions
      - style of living
You should remember: “A Sound Mind in A Sound Body”
      What does it mean – “A man with passion”?
      Profesor Leslie Kozak was playing in NHL, being a good hockey player. But his life had changed. So after playing in NHL Leslie Kozak has found his passion – science. He is an outstanding researcher in the field he had chosen.
      Let’s look for our passion and try to devote the whole life to it.

The Academy of Young Nobel Prize Winners

Maciej Opala
Adam Kuźma

Dyskusja: "Spotkanie z ludźmi z pasją"