Maria Skłodowska - Curie

05.12.2011, 15:52, Gimnazjum nr 2

       

 

        Rok 2011 został ogłoszony Rokiem Marii Skłodowskiej - Curie, gdyż mija 100 lat od przyznania tej wybitnej kobiecie Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie nowych pierwiastków- polonu i radu.

        Z tej okazji uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem Pani D. Snarskiej i Pani K. Bronakowskiej przygotowali przedstawienie przybliżające sylwetkę polskiej noblistki. W spektaklu wykorzystano zdjęcia M. Skłodowskiej i jej rodziny oraz krótki film dokumentalny, o co zadbał Pan W. Krzyżanowski. Piękne stroje z epoki, nastrojowa muzyka doskonale oddawały klimat tamtych lat.


       

 

       

        Uroczysta premiera odbyła się w auli Gimnazjum nr 2 dn. 26.11.2011 r. Kętrzyńskie stowarzyszenie „Amazonek” zorganizowało Dzień Honorowego Dawcy Szpiku. Uroczystość trwała pięć godzin, podczas których podziwiano występy dzieci z kętrzyńskich szkół. Dowiedzieliśmy się również w jaki sposób odbywa się pobieranie szpiku, jak trudno jest znaleźć genetycznego bliźniaka. Można było także zarejestrować się jako dawca szpiku. Rejestracja trwała tylko chwilę, polegała na pobraniu krwi. Ostatecznie zgłosiły się 232 osoby.

Impreza pomogła zrozumieć jak łatwo można komuś uratować życie, ale również dała nadzieję chorym na białaczkę.

 

Aleksandra Kwoczko
 

 
« Wstecz


Dyskusja: "Maria Skłodowska - Curie"
Data: Nazwa: Komentarz:
- Nie ma żadnych komentarzy -
Dodaj komentarz | Wyświetlić wszystkie komentarze