Krótka historia Walentynek ...

15.02.2017, 13:53, Gimnazjum nr 2

     

  Nazwa Walentynek podchodzi od imienia Świętego Walentego, który 14 lutego obchodzi swoje imieniny. W kręgach kultury Zachodu ten dzień jest uznawany za święto miłości oraz przyjaźni. Tego dnia zakochani obdarowują się upominkami, listami oraz prezentami.     

  W tradycji chrześcijańskiej istnieje kilku świętych o imieniu Walenty. Kim był jednak ten jeden jedyny, który stał się patronem Dnia Zakochanych? Żył w III wieku i wbrew zakazom Klaudiusza II udzielał ukochanym potajemnych ślubów. Cesarz zabraniał młodym mężczyznom żeniaczki w obawie, że nie będą chcieli wstępować do armii. Cesarstwo Rzymskie toczyło wówczas krwawe walki, więc liczba młodzieńców wstępujących do armii stale malała. Walenty został przyłapany i za swoje przewinienie stracony dokładnie dnia 14 lutego (270 roku). Papież Gelasius docenił jego waleczność i w 496 roku ustanowił go patronem zakochanych. Na srebrnym relikwiarzu, w którym znajdują się jego szczątki umieszczono napis: „Święty Walenty, patron miłości”.


    W XVI wieku pojawiła się tradycja darowania kwiatów. Zapoczątkowała ją jedna z córek

króla Francji Henryka IV, która zorganizowała bal, na którym mężczyźni podarowali wszystkim kobietom bukiety kwiatów. Od tej pory ukochani zostali zobowiązani do wysyłania kwiatów i listów miłosnych do wybranek swego serca.

W 1965 roku Francja oficjalnie ogłosiła dzień 14 lutego Dniem Zakochanych. Dziś na całym świecie wysyła się około miliarda kart walentynkowych.To czas wyznawania zarówno miłości, jak i przyjaźni.
 

 

 

    Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole z okazji Walentynek zorganizowano konkurs na WALENTYNKOWĄ KARTKĘ. Udział w w/w konkursie wzięło 6 klas, które przygotowały 8 pięknych, własnoręcznie zrobionych kart. Trzy karty zostały wyróżnione i tak:

 

  • I miejsce klasa I A
  • II miejsce klasa IIB
  • III miejsce klasa IC

 

Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie serdecznie dziękuję !!!


Marta Martynajtis 

 
« Wstecz