FILHARMONIA NARODOWA

07.10.2013, 08:54, Gimnazjum nr 2

 

ŚRODA 09.10.2013 Aula 8.00

OD CHOPINA
DO LUTOSŁAWSKIEGO

 

Wykonawcy:


   Magdalena Rucińska/Liza Wesołowska -sopran
   Joanna Okoń/Patrycja Szymańska - skrzypce
   Piotr Szymanowicz - fortepian

 

Słowo:


Jarosław Praszczałek
                                     
       


 

      Bohaterowie koncertu: Chopin, Moniuszko, Wieniawski, Szymanowski, Lutosławski ( 100 rocznica urodzin ) to najwięksi koryfeusze* naszej muzyki. Każdy z nich, zachowując własną, odmienną stylistykę, z pietyzmem odnosił się do rodzimej tradycji i znajdował w niej ważne źródło inspiracji.
      W programie koncertu zabrzmią przetworzone artystycznie polskie tańce, pojawią się malownicze, znaczone impresjonizmem obrazy dźwiękowe, a romantyczne czy młodopolskie zamyślenia przeplatać się będą z ognistym temperamentem i porywającą wirtuozerią. Nie zabraknie przy tym szczypty humoru.


*Koryfeusz, koryfej (gr. κορυφαῖος korypháios czyt. koryfajos) to przewodnik chóru w teatrze starogreckim. Wygłaszał on najtrudniejsze kwestie oraz wyznaczał chórzystom tempo i wysokość dźwięku.


W koncercie uczestniczą klasy pierwsze i drugie!

 

Sławomir Biegański
                     

 
« Wstecz


Dyskusja: "FILHARMONIA NARODOWA"
Data: Nazwa: Komentarz:
- Nie ma żadnych komentarzy -
Dodaj komentarz | Wyświetlić wszystkie komentarze