Filharmonia Narodowa

17.10.2011, 08:29, Gimnazjum nr 2

 

 

 

 

Środa 19.10.2011 Aula 8.00

Stanisław Moniuszko
VERBUM NOBILE


Przedstawienie operowe w kostiumach

 

 

 


 

 

Wykonawcy:


Agata Marcewicz- Szymańska - sopran ( Zuzia )
Krzysztof Ciupiński-Świątek - tenor ( Stanisław-Michał )
Dariusz Górski/Jan Dobosz - baryton (Serwacy Łagoda)
Bogdan Kuźmiu - tenor (Marcin Pakuła)
Sebastian Boguszewski - baryton ( Bartłomiej )
Witold Wołoszyński/Monika Kolasińska - fortepian
 


        Verbum nobile (Słowo szlacheckie) to dzieło twórcy polskiej opery narodowej. Jego prapremiera odbyła się w styczniu 1861 roku i spotkała się z gorącym przyjęciem publiczności / krytyki. Mimo upływu czasu ta jednoaktowa opera komiczna nie straciła swego wdzięku i artystycznej mocy.
        Stanisław Moniuszko autor libretta Jan Chęciński zabierają widzów w świat staropolskich tradycji, tym razem jednak przestrzeganie szlacheckiego obyczaju doprowadzić może do nieszczęścia zakochanej w sobie pary. O wyjątkowym uroku przedstawienia stanowi nie tylko polska z ducha muzyka z rytmami narodowych tańców oraz melodyjnymi ariami. Gwarancją powodzenia są w Verbum nobile kontrasty: lekka drwina, a zarazem szacunek dla szlacheckiej tradycji, nastrój beztroskiej, młodzieńczej miłości i wiszące nad nią zagrożenie. Ta pełna napięcia i humoru dziewiętnastowieczna komedia omyłek zawsze budzi zainteresowanie i aplauz zarówno młodszej, jak i dorosłej publiczności.

W koncercie uczestniczą klasy pierwsze i drugie!

Uczniowie zabierają krzesełka przed koncertem!

 

Sławomir Biegański


 

 
« Wstecz


Dyskusja: "Filharmonia Narodowa"
Data: Nazwa: Komentarz:
- Nie ma żadnych komentarzy -
Dodaj komentarz | Wyświetlić wszystkie komentarze