Bractwo z Gniewu

27.04.2017, 13:55, Gimnazjum nr 2

     Jak co roku, i tak już od 15 lat…. bractwo rycerskie z Gniewu odwiedziło gościnne mury naszej szkoły. Uczniowie klas 1a,1b,1c,1d, 2a,2b,2c i 3a wzięli udział w żywej lekcji historii. Jak zawsze w atrakcyjny sposób pan Jacek Ordowski przypomniał najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce podczas rządów pierwszego historycznego księcia z rodu Piastów.

 

 


     Oczywiście w trakcie omawiania kolejnych faktów członkowie bractwa angażowali młodzież. I tak w Mieszka I zamienił się Łukasz Z. z kl. 1a, który po postrzyżynach w wieku lat 7 miał wg legendy odzyskać wzrok. Książę zbrojnie jednoczył plemiona polskie, a pomagali mu w tym dzielni wojowie, czyli Igor z 1c i Dominik z 1d odziani w kolczugi i hełmy, uzbrojeni w okrągłe tarcze i miecze. Do drużyny pancernych (a było ich 3000) próbowali dostać się Patryk G z 1a oraz Amelka z 2b i Julka z 1b, lecz, niestety, nie udźwignęli jednoręcznego miecza.
 


     Kasztelan bractwa pan Jacenty przypomniał najważniejsze wydarzenie, którego 1050 rocznica minęła w ubiegłym roku. Wprowadzanie chrześcijaństwa na ziemiach polskich nie było łatwe, gdyż pogaństwo wśród plemion polskich było głęboko zakorzenione. Wiadomym jest, że Mieszko I przed chrztem i ślubem z księżniczką czeską miał 7 pogańskich żon. W trakcie pokazu zostały nimi: z 2a- Martyna, Martyna i Emilka, z 3a- Marlena, Oliwka, Marta U., Julka z 1b oraz Amelka z 2b. Spośród ośmiu gimnazjalistek, tylko jedna miała okazać się Dobrawą . Szczęście i spryt dopisały Emilce. Ceremonię chrztu poprowadził Krystian z 2a.

 

     Pod koniec pokazu pan Jacek przedstawił autora pierwszej „Kroniki polskiej”. Gallem Anonimem została Amelka z 2b, która w skryptorium kaligrafowała gęsim piórem maczanym w kałamarzu.

 

    Ciekawa lekcja historii szybko dobiegła końca, ale jeszcze na przerwie uczniowie próbowali swoich sił jako skrybowie czy drużynnicy dźwigając ciężki miecz.

 

     Jesteśmy już umówieni na kolejne spotkanie, kiedy przeniesiemy się do wieku XVII, by poznać polską husarię. 

 

 

Fotogaleria...

E.J.

 
« Wstecz