„Mały Archimedes”

23.04.2012, 20:49 , Gimnazjum nr 2 | Komentarze: 0 | Liczba odwiedzin: 1288

    W 2010 r. Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Kętrzynie przystąpiło do projektu „Mały Archimedes”. Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, a jego głównym organizatorem jest Augustowskie Centrum Edukacyjne, które ma duże doświadczenie w realizacji tego typu przedsięwzięć.
    Projekt „Mały Archimedes” skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych z 4 województw: mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego i podlaskiego. Dzięki staraniom dyrekcji również nasze gimnazjum bierze w nim udział.
 

Cały artykuł...

Wycieczka do Zespołu Szkół nr 2 im. W. Jagiełły w Mrągowie

13.04.2013, 19:19 , Gimnazjum nr 2 | Komentarze: 0 | Liczba odwiedzin: 995

        Dnia 10.04.2013r. w ramach projektu Mały Archimedes szesnastu uczniów z naszej szkoły wzięło udział w wycieczce do Zespołu Szkół nr 2 im. W. Jagiełły w Mrągowie pod opieką pani Agnieszki Przybylińskiej oraz pani Agnieszki Czeszun.

 

Foto...

Cały artykuł...

Obóz naukowy w Wigierskim Parku Narodowym - Mały Archimedes

24.09.2012, 09:07 , Gimnazjum nr 2 | Komentarze: 0 | Liczba odwiedzin: 1054

 

       

      W dniach 13-18 sierpnia 2012 roku w ramach projektu „Mały Archimedes” uczestniczyłem razem z Anią Świdwa w obozie naukowym zorganizowanym w Wigierskim Parku Narodowym (WPN).
 Gdy dojechaliśmy na miejsce, wychowawczynie przydzieliły nam pokoje w hotelu „Holiday” w Starym Folwarku niedaleko Suwałk. Okazało się , że na 27 dziewczyn jest tylko 3 chłopaków. Można by powiedzieć, że to „niebiański obóz” dla chłopaków. Wieczorem odbyły się nasze pierwsze zajęcia integracyjne. Aby się poznać, mieliśmy za zadanie dobrać się w pary i tak pytać, by dowiedzieć się jak najwięcej o drugiej osobie. Następnie prezentowaliśmy swoją wiedzę o kolegach.

 

 

Foto...

 

 

 

Cały artykuł...

Obóz naukowy w Białymstoku - Supraślu - Mały Archimedes

14.09.2012, 14:02 , Gimnazjum nr 2 | Komentarze: 0 | Liczba odwiedzin: 1007

 

      W dniach 6-11 sierpnia 2012, w Supraślu odbył się obóz naukowy z projektu Mały Archimedes. Autobus na miejsce wyruszył z Kętrzyna o godzinie 7.00 i na miejsce dotarł około 15.00.
      Pierwszego dnia, gdy dotarliśmy na miejsce, zostaliśmy przydzieleni do pokoi w hotelu “Knieja”, następnie po rozpakowaniu bagaży mieliśmy zajęcia integracyjne, na których zostaliśmy zapoznani z regulaminem obozu, podzieleni na grupy, w których przez następne dni mieliśmy zajęcia, oraz zapoznawaliśmy się nawzajem. Po kolacji mieliśmy mieć kontynuację zajęć, ale zaczęła się burza, więc nie mogliśmy wyjść na dwór. Zajęcia w hotelu też nie wchodziły w grę, ponieważ w całym Supraślu nie było prądu.

 

Relacja foto z pobytu

Cały artykuł...

Wycieczka do Olsztyna

19.06.2012, 22:33 , Gimnazjum nr 2 | Komentarze: 0 | Liczba odwiedzin: 1336

      W dniu 18 maja 2012r. klasy III z naszej szkoły wraz z opiekunami: p. A. Przybylińską, p. A. Kwiek, p. M. Zawadzką, w ramach projektu "Mały Archimedes" pojechały na wycieczką do Olsztyna. Celem ich podróży było I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Olsztynie. Zwiedzanie szkoły odbyło się pod przewodnictwem p. Klemensa Baranowskiego. Następnie cała grupa przeszła do sali od fizyki. Nasi uczniowie brali czynny udział w zajęciach. Ciekawe teorie, proste doświadczenia umożliwiły młodym naukowcom poznanie kilku zjawisk. Na koniec p. K. Baranowski zaprowadził młodzież do niezwykle pięknej auli. Tam zapoznaliśmy się z ofertą edukacyjną tej szkoły.

                  Karolina Nawrocka IIIa

Cały artykuł...

Projekt „Mały Archimedes”

03.04.2011, 19:14 , Gimnazjum nr 2 | Komentarze: 0 | Liczba odwiedzin: 1371

      Projekt „Mały Archimedes” skierowany jest do uczniów 30 szkół gimnazjalnych z 4 województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego i mazowieckiego.
      Celem głównym projektu jest rozwój kompetencji kluczowych uczniów w zakresie matematyki, fizyki, chemii i biologii na poziomie szkół gimnazjalnych poprzez realizacje programu „Mały Archimedes” złożonego z 30 szkolnych „Programów rozwijania umiejętności uczniów w zakresie kompetencji kluczowych nauk matematyczno-przyrodniczych i przedsiębiorczości”. Każda szkoła pisząc własny program rozwija kompetencje kluczowe uwzględniając specyfikę szkoły, pracę z uczniem uzdolnionym lub osiągający słabe wyniki w nauce.
      Realizacja projektu pomoże większości uczniom w wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej, przyczyni się do osiągania lepszych wyników na gimnazjalnych egzaminach zewnętrznych, wzmocni atrakcyjność edukacyjną szkół gimnazjalnych jak równie ż przyczyni się do świadomego wyboru profilu i kierunku szkoły średniej . Różnorodność zajęć i metod pracy spowoduje rozwój umiejętności uczniów w zakresie kompetencji kluczowych nauk matematyczno-przyrodniczych. Istotnym rezultatem będzie wzrost zainteresowania i udział większej grupy uczniów w olimpiadach przedmiotowych. Wykorzystanie opracowanych ćwiczeń w dydaktyce poszczególnych przedmiotów wzmocni zainteresowanie naukami ścisłymi co pozwoli uczniom na poszukiwanie nowych pomysłów, na wybór szkoły średniej, a w dalszej konsekwencji na wybór zawodu.
 

Cały artykuł...

Wycieczka do Instytutu Energii Jądrowej w Świerku

07.10.2011, 10:15 , Gimnazjum nr 2 | Komentarze: 0 | Liczba odwiedzin: 1081

        

Dnia 21.09.2011 osoby z klas drugich w ramach projektu „Mały Archimedes” uczestniczyły w wycieczce do Instytutu Energii Jądrowej w Świerku koło Otwocka. Rankiem wyjechaliśmy spod szkoły. W Świerku pojawiliśmy się na czas, a nawet wcześniej niż trzeba. O godzinie 10.30 odebraliśmy przepustki i poszliśmy na krótki spacer do budynku, w którym miała się odbyć lekcja. Następnie obejrzeliśmy wystawę dotyczącą promieniowania. Chwilę później rozpoczęły się bardzo ciekawe wykłady. Doktoranci opowiedzieli nam wiele fascynujących rzeczy, m.in. dowiedzieliśmy się jak chronić się przed promieniowaniem, że najmniej promieniowania jest nad morzem, a najwięcej w górach i wiele innych ciekawostek. Niestety nie udało nam się zwiedzić reaktora „Maria”. Po porostu jesteśmy za młodzi... Potem pojechaliśmy do Otwocka na pizzę, odpoczęliśmy i wróciliśmy do domu. Każdy wyjazd jest bardzo fascynującym przeżyciem, czekam na kolejne i zachęcam wszystkich do brania udziału w projektach, które umożliwiają nam zgłębiać swoja wiedzę.

Relacja foto...

Katarzyna Pura
 

Cały artykuł...

Festiwal Innowatorów - V 2011 r.

23.05.2011, 20:04 , Gimnazjum nr 2 | Komentarze: 0 | Liczba odwiedzin: 1353

       

        Więcej zdjęć z pobytu...

 

        W dniach 14-15 maja 2011r. w Augustowie odbył się Festiwal Innowatorów. Nasza szkoła już po raz drugi brała udział w ciekawym wyjeździe, zorganizowanym na potrzeby projektu Mały Archimedes. W tym roku przedstawicielami Gimnazjum nr 2 w Kętrzynie byli: Maciek Bućko Ib, Aleksandra Kwoczko Ib, Zuzanna Kwoczko Ib, Anna Świdwa Ic oraz p. Ewa Litwinowicz i p. Agnieszka Czeszun.

Cały artykuł...

Koło biologiczne

31.03.2011, 20:50 , Gimnazjum nr 2 | Komentarze: 0 | Liczba odwiedzin: 1346

Koło biologiczne „Mały Archimedes” prowadzi p. Ewa Litwinowicz

Cele ogólne zajęć:
1. Rozwijanie zainteresowań biologicznych uczniów i skłanianie do samodzielnego poznawania przyrody,
2. Poznawanie różnorodności biologicznej,
3. Zrozumienie zasad funkcjonowania organizmu człowieka i kształtowanie zachowań prozdrowotnych,
4. Kształtowanie zachowań ukierunkowanych na ochronę środowiska.
 

Cały artykuł...

Seminarium Naukowe

09.04.2011, 15:38 , Gimnazjum nr 2 | Komentarze: 0 | Liczba odwiedzin: 1466

W dniach 14-15 maja 2010r. w Augustowskim Centrum Edukacji odbyło się Seminarium Naukowe, które było zorganizowane w celu wsparcia nauczycieli w pracy z uczniem zdolnym i słabym oraz mającym wspomóc nauczycieli w rozwijaniu zainteresowań matematyczno – przyrodniczych uczniów. 
 

Cały artykuł...

Festiwal Innowatorów

09.04.2011, 15:49 , Gimnazjum nr 2 | Komentarze: 0 | Liczba odwiedzin: 1509

„Nauka może być ciekawa”


        W dniach 21-22 maja 2010r. w ramach unijnego programu „Mały Archimedes” w Augustowie odbył się Festiwal Innowatorów. Jego uczestnikami było 120 uczniów i 60 nauczycieli z 30 gimnazjów objętych projektem. Z naszego gimnazjum na festiwalu byli: Katarzyna Sadowska Ic, Karolina Nawrocka Ia, Damian Hennig Ia, Mateusz Micuk Ib oraz p. Aleksandra Kwiek i p. Dorota Snarska. Po przybyciu do Augustowa zostaliśmy zakwaterowani w hotelu „Warszawa”.

Cały artykuł...

Obóz naukowy - VII 2010

09.04.2011, 16:13 , Gimnazjum nr 2 | Komentarze: 0 | Liczba odwiedzin: 1618

 

        W ramach projektu "Mały Archimedes" realizowanego przez Augustowskie Centrum Edukacyjne w dniach 04-09.07.2010r odbył się obóz naukowy. Brali w nim udział uczniowie z 30 szkół gimnazjalnych z 4 województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego oraz mazowieckiego. Z naszego gimnazjum pojechałam ja-Natalia Rzepkowska z klasy IIb.
 


 

Cały artykuł...

Wycieczka do Świerku pod Warszawą

09.04.2011, 16:54 , Gimnazjum nr 2 | Komentarze: 0 | Liczba odwiedzin: 1517

        Dnia 7 października 2010 r. pojechaliśmy w ramach projektu „Mały Archimedes” na wycieczkę do Instytutu Energii Jądrowej mieszczącego się w Świerku pod Warszawą. Wszyscy uczestnicy wycieczki mieli się spotkać o piątej rano przed szkołą oczekując na autobus. Po wejściu do pojazdu zaczęła się nasza podróż. Gdy wysiedliśmy, od razu poszliśmy do recepcji, gdzie mieliśmy otrzymać przepustki do wejścia na teren placówki.

Więcej zdjęć...

Cały artykuł...